Boya Saçınızı Yakarsa Ne Yapmalısınız?

Saç, insanlar için güzelliğin simgesi olan ve insanlara estetik bir görünüm kazandıran bir organdır. Organ dediğimiz kıl kökleri, kan dolaşımı olan ve canlı olan kısımlardır. Saçın anlamı tarih boyunca tüm medeniyetlerde aynı olmuştur. Saç bakımı, saç modelleri, saç uzunlukları günümüze kadar değişim göstermiştir. Renk saçı yakarsa ne yapmalı? Saç telleri hassas olduğu için boyama sırasında saç telleri zarar görebilir. Saç boyama işlemi dikkatli yapılmalıdır.

Saçın Yapısı

Tüm saçlar keratin adı verilen bir maddeden oluşur. Keratin bir amino asit kalıntısıdır. Amino asitler, proteinlerin en küçük yapı taşlarıdır. Keratin, saç yapısında saça güç ve dayanıklılık veren bir proteindir.

Saç Boyadan Nasıl Yanar

Saç boyamada kullanılan kimyasallar arasında amonyak ve hidrojen peroksit bulunur. Her iki maddenin de güçlü tahriş edici ve aşındırıcı etkisi vardır. Saçlar daha açık renkle boyandığında veya çok açık renk istendiğinde genellikle saç açma işlemine başvurulur. Saça rastgele uygulanan bu işlem saç tellerinin yanmasına neden olur. Renk saçı yakarsa ne yapmalı? Ne yazık ki saç yakmanın en kısa çözümü kestirmektir. Yanmış saçlar sertleşir ve kurur. Parlaklığını ve canlılığını kaybeder. İnce, cansız saçlar, kalın saçlara göre daha hızlı yanar ve nemini daha hızlı kaybeder.

Yanan Saç Bakımı Nasıl Olur?

Saç boyama sırasında yanarsa en akıllı çözüm saçı kestirmektir. Saçınızı kestirmek istemiyorsanız, saçınızı her zaman nemli tutmalısınız. Saçlar özel saç bakım yağları ve saç bakım kremleri ile düzenli olarak tedavi edilmelidir. Dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de saçları belli bir süre kullanmamanızdır. Kurutma, renklendirme veya diğer ısıl işlemleri unutun. Yanmış saçlar fön makinesi gibi ısıl işlemlere maruz kaldığında keratin kaybı artar. Her işlemde olduğu gibi saç bakımının da saç işleminde uzman kişiler tarafından yapıldığından emin olun. Kullandığınız malzemelerin kimyasal içermediğinden emin olun. Doğal ürünleri tercih edin ve saçınıza düzenli olarak bakım yapın.

Saç Boyandıktan Sonra Ne Zaman Yıkanır?

Saç Boyasına Su Katmak Ne İşe Yarar?

Regl İken Protez Tırnak Yapılır Mı?

Protez Tırnak Üzerine Normal Oje sürülür mü?

Saç Uçları Nasıl Boyanır?

Saç Dipleri Neden Boya Tutmaz?

Açıcıdan Yanan Saça Ne İyi Gelir?