Kepek Oluşumuna Mevsimsel Değişim Neden Olur mu?

Kepek, birçok insanın karşılaştığı en yaygın saç problemlerinden biridir. Kepek saça hoş olmayan bir görünüm verir ve giysilerden ve çevresinden döküldüğünde rahatsızlığa neden olur. Mevsim değişikliği özellikle mevsimler değiştiğinde artan kepek nedeniyle kepeğe neden olur mu? Soru çok geliyor.

Kepek Nedir?

Kepeğin en kısa tanımı kafa derisinde ciltte görünen ölü deridir. İnsanlarda biraz kepek olabilir ve bu normal kabul edilir. Kişinin cildi yenilenirken bazı hücreler ölmeye başlar ve yenilenme sürecinin hızlı ilerlemesi bu ölü hücrelerin hızla çoğalmasına ve yeni cilt üzerinde birikmesine neden olur, bu da kepek miktarını artırır. Kafadaki kepek miktarı artmaya başlarsa, bu bir sorun olduğuna ve tedaviye ihtiyacı olduğuna işarettir.

Kepek Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Kepeğin bilinen birçok nedeni vardır. Kepek erkeklerde daha sık görülür. Kepek, saçınızı çok sık yıkamaktan veya normalden daha az yıkamaktan kaynaklanabilir. Az yıkanan saçlar, tıpkı kepek gibi yağlı hale gelebilir ve kepeklenmeye meyilli olabilir, çünkü kafa derisi aşırı yıkamadan tahriş olur. Saçta kullanılan spreyler, jeller ve köpükler gibi kimyasalların neden olduğu cilt tahrişi nedeniyle kepek oluşabilir. Diğer bir sebep ise saç derisinin çok kuru olmasıdır. Çok kuru ciltlerde, mevcut kepek daha hızlı çoğalabilir veya yokken ortaya çıkabilir. Sedef hastalığı ve bazı mantarların arttığı ve hatta kepeğe neden olduğu kabul edilmektedir. Kepek nedeninin de başta çinko ve B vitamini eksikliği olmak üzere yanlış beslenme alışkanlıkları olduğu bilinmektedir. Fiziksel sorunların yanı sıra stresin de kepeği doğrudan etkilediği kanıtlanmıştır. Son olarak mevsim değişikliği de cildi etkileyerek kepek oluşumuna neden olabilir.

Kepek Sorunundan Nasıl Kurtulunur?

Kepeği kulak dolgusu ile gidermeye çalışırsanız saçınızdaki kepek geri dönecek veya kronikleşecektir. Bu hastalığın nedenlerini öğrenmek için bir dermatoloğa gitmeli ve testlere göre tedaviye başlamalısınız. Doktorlar tarafından verilen tedavi genellikle kepek nedenine uygun vitamin preparatları ve şampuanlardır. Ayrıca kepek mevsimsel değişikliklerden mi kaynaklanır? Sorusuna olumlu yanıt alıp bu sorunla ancak bu zamanlarda karşılaşanların ilaç kullanmasına gerek yoktur, sadece cilt kuru olmamalıdır (doğal yağlarla).

Saç Boyandıktan Sonra Ne Zaman Yıkanır?

Saç Boyasına Su Katmak Ne İşe Yarar?

Regl İken Protez Tırnak Yapılır Mı?

Protez Tırnak Üzerine Normal Oje sürülür mü?

Saç Uçları Nasıl Boyanır?

Saç Dipleri Neden Boya Tutmaz?

Açıcıdan Yanan Saça Ne İyi Gelir?