Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz? Kepek, ölü derinin pul şeklinde görünmesidir. Uyuz bulaşıcı değildir ve ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmez. Ne kadar temiz ve bakımlı olursanız olun, saçınızda kepek varsa görünümünüz bakımsız ve kötü olacaktır. Kepekle yürümek hiç de özensiz ve güzel olmadığı için herkes kepekten hemen kurtulmanın yollarını arıyor. Yazımızda kepekten kurtulmanın yollarını derledik. Peki kepeği nasıl önleyebilirsiniz?

Tüm Hizmetlerimiz ve Aktif İnstagram Sayfamız

Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Kepeklerden Uzak Bir Görünüm İçin

Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz? Kepeği önlemek için yapmanız gereken ilk şey saçınızı her zaman temiz ve yağsız tutmaktır. Saç temizliğinde yapılan en büyük hatalardan biri saçınızı çok sık ve gün aşırı yıkamaktır. Bu durum saç yapısını bozar. Saçları çok sık yıkamaktan kaçınılmalıdır. İkinci adım, şampuanı hemen yıkamamaktır.

Kepek önleyici şampuan kullanırken, yıkamadan önce en az beş dakika saçınızda bırakın. Bu, birçok kullanıcının özlediği bir özelliktir. Kepeği önlemenin bir başka yolu da saçınızı banyodan sonra taramaktır. Saç tarandığında; saçta yağ birikir; Saç köklerine yayılır ve saçların kurumasını engeller. Bu nedenlere ek olarak kepek gelişimini etkileyen bir diğer faktör de stres ve stresli durumlardır. Stresli durumlar dışında sağlıksız, şekerli ve fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tür yiyeceklerin yanı sıra cilt; Ayrıca saç derisi sorunlarına neden olur.

Kepek Tedavisinde Doğal Yollar

Yoğurt kepekten kurtulmanın en güzel ve doğal yollarından biridir. Yoğurt maskesi yapmak çok kolay ve pratiktir. Saçlar yıkanıp durulandıktan sonra, kafa derisine yoğurt masajı yapılır ve on beş dakika bekletilir. Saçta bekletilen bu yoğurt on beş dakika sonra yıkanır. Kepek tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise; Bu aspirinle yapılan bir tedavidir. İki aspirini ince bir bez veya bez içinde ezin. Bu ezilmiş aspirin kullandığınız şampuana eklenir. Aspirin ile karıştırdıktan sonra şampuanı hemen yıkamayın. İki veya üç dakika saçınızda bırakırsanız ilk kullandığınızda etkisini göreceksiniz. Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Kepek kafa derisinin bir hastalığı mıdır?

Kepek, kafa derisinin sorunlarından biri olmasına rağmen, doğası gereği bir hastalık değildir. Saç derisinin hastalıklı veya sağlıksız olduğunu göstermez. Ancak kepek, yetersiz nem ve kafa derisinin kuruluğu gibi sorunların ana belirtisidir. Hem saç derisini hem de saçı etkileyen kepek, günümüzde pek çok insanda yaygın olarak görülmektedir. Araştırmaya göre, dünya nüfusunun neredeyse yarısı kepekten muzdarip. Gri veya beyaz gibi görünen ve hemen fark edilen kepek, aslında kafa derisindeki ölü deri hücrelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir yapıdır. Ölü deri hücreleri saç köklerinin etrafında birikerek pullu bir görünüm oluşturur. Bu kepek türü bir hastalık olmayıp tedavi edilmesi gereken bir cilt sorunu olarak tanımlanabilir.

Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Kepeği bilmek, yaşamınızda ve saç bakımınızda neleri yanlış yaptığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Kepek neden olur?Kepek sanıldığı gibi dikkatsizlikten veya sağlığın ihmal edilmesinden kaynaklanmaz. Çok sağlıklı beslenen ve saçlarına özen gösteren kişiler kepek gibi sorunlar da yaşayabilirler. Kepek sorununuz varsa ancak bu soruna yönelik tedaviler kullanmak istemiyorsanız ileride daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kepek dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Kepeğe neden olan başlıca davranışlar ve faktörler şunlardır: Saçın yetersiz taranması ve fırçalanması kepeğe neden olabilir.Kuru cilt verteyi de kurutur

Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz? Kepek nasıl önlenir?

Soğuk hava koşulları kafa derisindeki ölü hücre sayısını artırır.Sedef hastalığı, egzama ve benzeri cilt hastalıkları Bazı nörolojik hastalıklar, örn. Parkinson hastalığı HIV virüsü ve zayıf bağışıklık sistemi Çinko, B vitaminleri ve bazı faydalı yağların eksikliği Yaş ve cinsiyete bağlı olarak kepek artabilir. Araştırmalar kepeklerin ergenlikten orta yaşa kadar arttığını gösteriyor.

Yüksek stresli yaşam Saç derisi mantarı gibi sağlık sorunları Saç derisinde seboreik döküntü gibi egzama Saçları gereğinden az veya fazla yıkamak Sert kimyasallar içeren jel, saç spreyi, köpük ve şekillendirici ürünler kullanmak A Buna neden olan görünür faktörler arasında. çok geniş bir şekilde tartışılabilir.

Kepek Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz? Kepek, dış etkenlerin yanı sıra yanlış saç bakım davranışından da kaynaklanabilir. Öte yandan kan ve cilt hastalıkları saç derisini öldüren faktörler olduğu için kepek yan etki olarak görülmektedir. Kepek önleyici bitkisel yöntemler Kepek önleyici bitkisel yöntemler de zaman zaman tercih edilebilmekte ve etkili sonuçlar alınabilmektedir. Cilt sağlığına iyi gelen bazı ürünlerin saç derisi üzerinde de olumlu etkisi vardır. Böylece kepek probleminden bitkisel yöntemlerle kurtulmak mümkündür. Bu yöntemler:- elma sirkesi – ağız çalkalama- çay ağacı yağı – aspirin- hindistancevizi yağı – limon- aloe vera – sarımsak- – bu doğal ürünleri yapın. özel karışım Saça sürüp beklemesi kepek oluşumunu azaltır. Uygulamadan sonra saçınızı bol su ile yıkamayı unutmayınız.Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir