Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır

Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır

Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır? Latince adı ponza olan ponza, lav üzerinde oluşan hafif bir camdır. Genellikle renklidir ve herhangi bir biçimde bulunabilir. Herhangi bir yerel aktardan veya eczaneden satın alınabilecek kadar ucuzdur.

Ponza taşı Türkçe’de pomza taşı, kaide taşı, saman taşı, kallo taşı ve köpük taşı gibi isimlerle de bilinmektedir. İngilizce’de kaba taneler pomza, küçük taneler pomza olarak adlandırılır. Ponza taşı ilk olarak 1800’lü yıllarda Amerika’da keşfedildi ancak bundan önce de antik Yunanistan’da kullanıldığı biliniyordu. Ponza taşı üretimi Türkiye’de 1988 yılında başlamıştır. Nevşehir, Bitlis, Sivas, Van, Ankara, Kars gibi illerde üretimi yapılmaktadır.

Ponza taşı nasıl kullanılır?

Pomza ile dünyanın en büyük üretim payı ABD’ye aittir. Türkiye’de üretiminin oranı Az’dir. Ağırlıklı olarak binalarda çelik yapı ihtiyacını azaltmak ve yalıtım amaçlı kullanılmaktadır. İnşaat sektörü dışında peyzaj ve bahçe bitkilerinde ve saksılarda dekoratif kaplama olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Ayrıca pomza; Kotları zımparalamak, Sıvı sabun yapmak, örn. Lavanta sabunu,kalem izlerini gidermek için bez,yüz ovma bezi,cilalama maddesi olarak, kar yollarında taşıma malzemesi olarakAncak tüm bunların ötesinde pomza, cilt bakımında yaygın olarak ölü deriyi ciltten uzaklaştırmak ve sertleşmiş bölgeleri temizlemek için kullanılır. Ponza taşı ile peelingPonza taşının vücudumuzda en yaygın olduğu bölge ayaklardır. Çünkü topuklar kurumaya eğilimlidir ve sert bir tabaka oluşturur. Ponza taşı ile topuklarınızı etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Bir diğer bölge ise dirseklerdir. Kuru ve pullu dirsekleri ponza taşı ile temizleyebilir ve bütün bir tablo oluşturabilirsiniz. İlk adım olarak sertleşmiş bölgeyi yumuşatmak için 5 dakika ılık suda bekletin. Sadece topuklarınızı pompalayacaksanız leğen gibi büyük bir kovayı ılık suyla doldurup ayaklarınızı bekletebilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra diğer bölgeleri temizlemek için ponza taşı kullanmak daha sağlıklıdır. Çünkü sıcak bir duş sonrasında kuruyan vücut bölgelerimiz oldukça yumuşar ve bu sayede ponza taşı ile temizlik kolaylaşır.

Cildinizin tamamen yumuşadığından emin olun. Cilt yumuşak ve esnek olduğunda cildi temizlemek daha da kolaydır. 5 dakikalık bekleme süresinden sonra cildinizin suyu iyice emdiğinden emin değilseniz birkaç dakika daha beklemenizde sakınca yoktur.

Cilt yeterince yumuşaksa pomza taşı temizliği için uygundur. Ponza taşını ıslatın. Cilt üzerinde kolayca kaydığı ve tahriş etmediği için taşın nemlendirilmesi çok önemlidir. Taşı ılık su altında ıslatın veya temizlenen bölge su altında kalacak şekilde temizleyin. Sertleşmiş bölgeye hafifçe masaj yapın. Ölü deriyi pul pul dökmek için pomza taşını alanın üzerinde dairesel hareketlerle hareket ettirin. Alanın yeterince tazelendiğini hissettiğinizde ponza taşı ile ovmayı bırakabilirsiniz. Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır

Ölü deri yeterince çıkarılmamışsa, temizlendiğinden emin olana kadar dairesel hareketler yapmaya devam edebilirsiniz. pomza taşını yüksek basınç altında kullanmayınız. Ponza taşını çok fazla bastırarak uygularsanız cilt tahrişine neden olabilirsiniz. Ayrıca ayaklarınızda kullanacaksanız öncelikle topuk bölgesini temizlemeye özen gösterin, eğer yapışkansa ayak parmaklarında ve yanlarda da kullanabilirsiniz. Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır

Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır

Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır

Durulayın ve yeniden yapın. Ölü deriyi yıkayın ve tekrar ihtiyacınız olup olmadığına bakın. Hala ölü deri görüyorsanız, yukarıdaki adımları baştan tekrarlayın. Sonuçtan memnun kalana kadar tekrarlayabilirsiniz. Ponza taşının kullanmadığınız temiz kısmını ters çevirerek tekrarlamak için fonksiyonları kullanın. Temiz ve etkili bir yüzey için pomza taşını düzenli olarak yıkamayı unutmayın.

Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır

Cildi kurulayın ve nemlendirici uygulayın. Ölü derinin olduğu bölgeyi yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile kurulayın ve nemlendirici krem ​​ile nemlendirin. Bu sayede önceden sertleşen cildiniz artık yumuşacık, esnek ve parlak. Diğer kullanımlarPonza taşını batık tüyleri gidermek için de kullanabilirsiniz. Kaya ile batık alanda aşağı yukarı koşarsanız yarım saat içinde enkazın azaldığını fark edeceksiniz.Ponza taşı giysilerdeki küçük lekeleri çıkarmak için doğru seçimdir.

Lekeleri giysinizin düz bir yüzeyine koyun ve ponza taşını lekeye sürün. Kumaşınıza zarar vermek istemiyorsanız taşa sert hareketlerle değil, hafifçe bastırın. Tuvalet temizliğinde kullanmak için temizleyiciyi dökerek temizlenen alana pomza taşını yayın. Ancak tuvaleti temizlemek için kullandığınız taşın cilt bakımı için kullandığınız taşla aynı olmadığından emin olun. Ponza taşının temizlenmesi Ponza taşını kullandıktan sonra durulayın.

Ölü deriyi taştan uzaklaştırmak için yıkama sırasında taş kullanılmayan bir diş fırçası ile fırçalanabilir. Tamamen temizlemek isterseniz sabunla da temizleyebilirsiniz. taşınızın tamamen kuru olduğundan emin olun. Bu adım pomza taşı temizliğinde en önemli adımlardan biridir. Çünkü ıslak taş bakteri üremesine neden olabilir ve mikrobiyal hastalıklar geliştirebilirsiniz.

Ponza Taşı Nedir Nasıl Kullanılır

Ponza taşının temiz olduğundan kesinlikle emin olmak istiyorsanız kaynatarak da temizleyebilirsiniz. Taş önceden kaynatılmış suya yerleştirilip 5 dakika bekletilerek derinlemesine temizlenebilir. Sık kullanılıyorsa ponza taşını iki haftada bir kaynatarak temizlemek daha sağlıklıdır. Dilerseniz pişirme sırasında bir çay bardağı beyaz ekleyebilirsiniz. Ancak piştikten sonra pomza taşını kurutmayı unutmayın.

Telefon : 0532 442 83 89
Adresimiz: Güvercintepe Mah. Ahmet Yesevi Cad.  Görümlü Sk 35a, 34494 Başakşehir / İSTANBUL

Tüm Hizmetlerimiz ve Aktif İnstagram Sayfamız Google Yorumları

Saç Boyandıktan Sonra Ne Zaman Yıkanır?

Saç Boyasına Su Katmak Ne İşe Yarar?

Regl İken Protez Tırnak Yapılır Mı?

Protez Tırnak Üzerine Normal Oje sürülür mü?

Saç Uçları Nasıl Boyanır?

Saç Dipleri Neden Boya Tutmaz?

Açıcıdan Yanan Saça Ne İyi Gelir?